· 

O obcości

 

3 października 14 nauczycieli i animatorów kultury w przyjaznej Sali Szkoły Podstawowej „Słoneczna” w Szczecinie mieli niezwykłą okazję obejrzeć spektakl „Obca” w reżyserii Bartka Miernika. Monodram uchodźczyni z Ukrainy, która nie mogąc pozostać w kraju ogarniętym wojną, w Polsce nie do końca znajduje zrozumienie i współczucie. Samotność i trudności adaptacyjne, postrzeganie poprzez utarte stereotypy powodują, że dziewczyna cierpi. Monodram jednak nie jest historią jednej konkretnej osoby, jest raczej uniwersalną opowieścią o konieczności pozostawienia domu, przyjaciół i obcości wśród ludzi w nowym nieznanym kraju.

 

Spektakl zrobił ogromne wrażenie na widzach, czym dzielili się w czasie zajęć warsztatowych. Refleksje dotyczyły pracy w zespołach klasowych, w których są dzieci z Ukrainy, Rosji, czy innych krajów. Dlatego też ćwiczenia przygotowane przez pedagożkę Olgę Prusik i reżysera Bartka Miernika dotykały właśnie obcości i różnorodności ale także poszukiwania punktów stycznych, wspólnych, na które warto skierować uwagę młodych ludzi.

 

Temat okazał się na tyle ważny, że dyskusje przeciągnęły się poza zwyczajowe ramy warsztatów. Spektakl „Obca” trafi do kilku zachodniopomorskich szkół jeszcze w tym roku.

 

 

 

Write a comment

Comments: 0