· 

Przeszłość, tożsamość, przyszłość

Człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak nietrwała jest pamięć. W dobie kilkuminutowych niusów dotyczących celebrytów z całego świata, lub osiedla, których setki czy tysiące dziennie pojawiają się na ekranie smartfonu, człowiek gubi to, co być może jest najważniejsze – swój czas i swoje doświadczenie. Żyjąc problemami serialowych bohaterów, zaniedbuje pamięć o sobie samym.

 

Człowiek nie zdaje sobie sprawy, że pomija własne "teraz" na rzecz "teraz" ekranowych postaci, ale też pomija to, co wydaje mu się dziś niemodne i niepotrzebne – tradycję, lokalną kulturę. Zachwyca się homogeniczną papką multikulturowego doświadczenia, które staje się identyczne dla mieszkańca Włoch, Bułgarii, Polski i USA, zapominając o świece, jakiego twórcami byli jego dziadkowie i pradziadkowie.

 

W Połczynie Zdroju zatrzymamy się na trzy dni, by skupić się na naszym "teraz"… pozwolimy sobie doświadczać i pamiętać. Wraz z Iwoną Furmańczyk spróbujemy odkryć, co zakryte w pamięci własnej i pamięci przodków. Porozmawiamy o tym, jak przechowywać przeszłość ważną dla swojej tożsamości.

 

Zatrzymamy czas, tworząc lalki motanki i konopne zwierzątka, jednocześnie wskazując na to, jak bardzo bliska naturze kultura przodków, bliska jest współczesnym trendom ekologicznym.

 

Z Markiem Sztarkiem porozmawiamy o tym, jak we współczesnym warsztacie animatora kultury wykorzystać to, co dawne, zapamiętane, a może nieodkryte. 

 

Porozmawiamy o idei współczesnej edukacji kulturowej w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Iwona Furmańczyk: historyk i menedżer kultury; prezes krakowskiej Fundacji Korzenie; realizuje projekty promujące dziedzictwo polskiej wsi, a także popularyzujące kulturę mniejszości narodowych zamieszkujących RP.

 

W 2016 roku została uhonorowana przez dziennikarzy Pr. Trzeciego Polskiego Radia tytułem

Kulturysta Roku za "przypominanie tego, co dziedziczymy po przodkach, za przywracanie - miejscom i ludziom - ich tożsamości i należnej im godności ". 

 

Opis warsztatu: Zajęcia mają charakter integrujący - mogą w nich wziąć udział zarówno dzieci w wieku szkolnym jak i osoby dorosłe.

 

To świetna zabawa rozwijająca umiejętności manualne i dająca radość z tworzenia.

 

Zabawki ekologiczne wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego są nie tylko bezpieczne dla dziecka, ale i przyjazne dla środowiska. Proste formy i techniki wykonania pozwalają każdemu na ich samodzielne zrobienie.

 Uczestnicy wykonają autorskie figurki zwierzęce oraz tzw. motanki. Tego typu zajęcia są niezawodnym sposobem na wspólne spędzenie czasu w wielopokoleniowej grupie, rozwijają wyobraźnię a także uczą wykorzystywania surowców naturalnych i wtórnych.

Tematyka zajęć ma także na celu zwrócenie uwagi na potencjał zasobów naturalnych otaczającego nas środowiska i jego znaczenia w życiu człowieka od najdawniejszych czasów. Ponad to podczas spotkania przeniesiemy się nie tylko do czasów dzieciństwa i zabaw, ale dużo dalej ... bo do czasów Słowian, w których zabawkom przypisywano również funkcje magiczno- obrzędowe. Przyjrzymy się reminiscencjom tych pierwotnych funkcji zabawek we współczesnej kulturze polskiej wsi.

 

ZWIERZĄTKA ZE SZNURÓW KONOPNYCH

Konopie i len to rośliny od wieków wykorzystywane w gospodarstwach domowych jako surowiec

do produkcji odzieży, żywności oraz medykamentów. Sznury i liny konopne charakteryzują się wysoką odpornością na tarcie, gnicie i insekty. Są bardzo wytrzymałe. Ze względu na swoją elastyczność, lekkość i podatność na barwienie doskonale nadają się właśnie do wyrobu zabawek.

 

MOTANKI, lalki wykonywane z naturalnych tkanin (m.in len) techniką motania – bez wykorzystywania igieł, klejów. Wywodzą się z kultury słowiańszczyzny środkowo-wschodniej, gdzie do dziś traktuje się je jako osobiste amulety.

 

Marek Kościółek: reżyser , aktor, założyciel Teatru KRZYK w Maszewie. Absolwent Akademii Teatralnej w Gardzienicach. Animator kultury w gminie Maszewo, organizuje zajęcia warsztatowe i dydaktyczne. Organizator licznych akcji happeningowych (“Razem ’89”), projektów społecznych (“Aktywny senior w Gminie Maszewo”) i wymian międzynarodowych (“Bez kontrastów”, “Odkorzenianie”). Twórca i organizator Ogólnopolskiej Biesiady Teatralnej Wejrzenia (od 2006) i Ogólnopolskich Spotkań Młodego Teatru “Krzykowisko” (od 2009) w Maszewie.

 

Opis warsztatu: 

Każdy z nas ma w sobie pewny rodzaj zasobów, które nas wyrażają i budują nasza siłę. Spróbujemy poszukać ich w sobie, a przynajmniej zaznaczyć, zrobić mały ślad. W sobie, to nie oznacza, ze także nie w innych. Wracać warto czasami do różnych rzeczy, ale i one bywają różne. Bo jak może to wyglądać, kiedy wracamy do siebie, swoich marzeń, obrazów, myśli, a może właśnie jeszcze do tych nieodkrytych przestrzeni?

Jesteśmy tak blisko siebie, a jednocześnie jakby za szybą. Może w tym tkwi siła budowania prawdziwych relacji, że zadają pytania, czasami trudne, by wyjść ze swojego wygodnego fotela i rozsunąć zasłony, które przez lata zasłaniały nasze wewnętrze mieszkania.  

Spotkajmy się, po prostu. 

 

Marek Sztark: Niezależny animator i menedżer kultury.  W latach 2005-2007 był dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2007, zarządzał staraniami Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, był dyrektorem Samorządowej Instytucji Kultury SZCZECIN 2016. Prezes Zarządu Towarzystwa Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego SZCZECIN-EXPO. Działa w wielu organizacjach pozarządowych. Jest członkiem zarządu Forum Kraków.

 

Był dyrektorem programowym NieKongresu Animatorów Kultury 2014 i 2016. Koordynował współpracę Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 z regionem Dolnego Śląska.

Obecnie jest dyrektorem Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie.

 

 

 

 

Zapraszamy na warsztaty „Przeszłość, tożsamość, przyszłość” w Połczynie Zdroju 25-27 października dofinansowanych ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, którego operatorem w województwie zachodniopomorskim jest Czaplinecki Ośrodek Kultury.

Zapisy: bmk.zachodniopomorskie@gmail.com

Write a comment

Comments: 0