Kobiety - historie niezwykłe

Tajemnica dźwięku i sensu - warsztat poetycki.

Kobiety, które nie wiedzą, to niewiasty. Kobiety, które wiedzą, to wiedźmy. Oto jak historyczna semantyka opowiada o magii kobiecości, ale też i o opresywności języka. Trzeba nam szukać języka, który nie jest opresywny, języka zapomnianego, który nie jest językiem procedur ni reguł, ni nawet językiem narracji, w słowa zamykającej płynny świat zdarzeń. Trzeba nam szukać języka, który przemawia jak czuły dotyk, zaprasza jak otwierająca się brama, przemienia jak zaklęcie.

 

Słowo, które działa i sensem, i dźwiękiem. Ich jedność, wyrażająca się w poezji, jedność sensu i dźwięku, jest jak jedność duszy i ciała. Droga do tekstu jest drogą przez rozum i zmysły, przez racjonalność i instynkt. Trzeba nam na nowo skosztować tej jedności, odnaleźć głos, wyrazić nim wolność. Doświadczenie poezji to czar, który otwiera na niedosłowność i tajemnicę, na spotkanie i na wzajemność.

Wojtek Czaplewski

 

 

„Ta, która wie”

W słowach, w pojęciach opisujących kobiety, które widzą i wiedzą – a raczej pod nimi – kryją się emocje, uczucia. Bardzo różne.

Moc i niemoc. Spokój i gniew. Pewność i strach. Bliskość i ucieczka. Wiedza i samotność...

Posłuchamy ich, przyjrzymy się im. I uczuciom, i pojęciom, i historiom różnym... I temu, co w nas samych  „wie”.

Spróbujemy z tego utkać opowieść, naszą własną.

Jaka ona będzie, czy łagodna, czy burzliwa, czy szeptana jak zaklęcie, nucona, czy może będzie krzykiem – tego nie wiem.

To wszystko zależy od nas.

Katarzyna Jackowska-Enemuo

 

 

 

Warsztaty muzyczne

Często nie zdajemy sobie sprawy z siły głosu, który tkwi głęboko w nas. Ukrywamy nasze emocje, myśli i naszą muzykę wmawiając sobie, że to nie jest ważne i zawsze może poczekać. Na warsztatach będziemy starali się odnaleźć i uwolnić nasz głos. Poprzez śpiew, melorecytacje i przeróżne dźwięki będziemy odkrywać nasz osobisty świat muzyki. Będziemy otwierać się na tworzenie, szukanie naszych melodii, dźwięków aż odnajdziemy ukryte w Nas kobiety niezwykłe i razem bez lęku zaśpiewamy wspólną pieśń.

Joanna Sykulska

 

Informacje o prowadzących warsztaty znajdziecie w sekcji Ludzie  - Prowadzący warsztaty