Warsztaty „Wartości w Czasach Niepokoju” zorganizowane będą w Międzynarodowym Centrum Spotkań i Studiów im Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie, przy ul. Piotra Skargi 32 i salach Szczecińskiego Inkubatora Kultury, przy al. Wojska Polskiego 90. 

Listę osób zaproszonych do udziału w warsztatach ogłosimy na stronie www.ekdus.pl  w sobotę, 11 lutego br.

Na zaproszonych uczestników czekać będziemy w willi Bonhoeffera, w środę, 15 lutego od godziny 12:00. Warsztaty zakończą się w piątek około godziny 16:00.

Zapewniamy noclegi i wyżywienie. 

Ze względu na ciągły charakter przedsięwzięcia, nie będzie możliwy udział w warsztatach tylko przez pewien czas. Oczekujemy pełnego zaangażowania :-)

j.s.

Katarzyna Pojawa i Marta Jabłońska. Wartości w Czasach Niepokoju.

Czas Niepokoju - bardzo prawdopodobne, że za kilka dekad tak właśnie będziemy wspominać i określać współczesne czasy i świat, w którym żyjemy. Aktualna sytuacja społeczno-polityczna, ta rodzima, jak i globalna, przesycona jest dwoma stanami: niepewnością i zagrożeniem. Problemy całego świata - zagrożenie globalnym konfliktem zbrojnym, terroryzm czy sytuacja uchodźców stają się przytłaczające. Tymczasem zmiany wprowadzane w najbliższym otoczeniu, planowane reformy, ustanawiane prawo, postępująca ingerencja w dotychczasowe swobody, wymagają nieustannej gotowości do reakcji, często do walki lub obrony, bo bierność oznacza przyzwolenie i przegraną. Umiejętność odnalezienia się w tak niepewnym i inwazyjnym środowisku dla współczesnego człowieka staje się ogromnym wyzwaniem. Media, które w swej funkcji informacyjnej powinny zapewnić nam wsparcie, zamiast być drogowskazem po aktualnych konfliktach, prześcigają się w wyznaczaniu jedynie słusznej drogi, narzucając swoje skrajne narracje. Jak w takich warunkach znaleźć odpowiedzi na codzienne problemy? Jak znaleźć przestrzeń dla siebie i dla drugiego człowieka? 

Tym, co wyznacza nasze decyzje, ukierunkowuje zachowanie i pozwala znaleźć odpowiedzi, są potrzeby i kryjące się za nimi wartości. To, co dla nas ważne i cenne jest zasadniczym przewodnikiem po życiu i może być pomocne w wyrażaniu dylematów, które stawia przed nami świat. 

Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą odkryć i rozpoznać nasze potrzeby i cenione, dzielone przez Nas wartości. Razem przyjrzymy się temu, co dla Nas cenne i w jaki sposób może być pomocne w wyrażaniu Naszych dylematów. Przyjrzymy się także, w jaki sposób wartości wyznaczają normy zachowań i jaką rolę odgrywa w tym procesie kultura. Porozmawiamy również o tym, jak edukacja kulturowa może wspierać rozwój dzieci i młodzieży w tym obszarze, kształtując odpowiedzialność, godność, solidarność czy sprawiedliwość. W końcu świat w Czasach Niepokoju to także rzeczywistość, w której pragniemy się rozwijać i realizować, spełniać marzenia i odnaleźć sens, tworzyć i doświadczać. 

Katarzyna Pojawa

 

Wojciech Czaplewski. Warsztat słowa i myśli.

Czas płynnej rzeczywistości i płynnej tożsamości. Kim więc jestem? Jestem tym, co muszę rozwiązać, podmiotem i przedmiotem niepokoju. Sobie zadaną zagadką.

Kim jestem? Pytanie to, wciąż ponawiane, pcha w stronę egocentryzmu, zakorzenia w samotności. Pomiędzy ścianami i sufitami naszych miast pleni się społeczność neurotycznych eremitów.

Trzeba zdecydować się na umycie okien i naciśnięcie klamki. Każde spotkanie to nieuchronny dramat, zanurzenie się w nieprzewidywalnym żywiole. Nawet jeśli to tylko żywioł słów - może zaboleć. A jeśli cię boli - to wiesz, że żyjesz.

Wojciech Czaplewski

 

Jacek Hałas. Muzyka, śpiew, taniec jako forma zapomnianego języka wspólnoty. 

Czy „tradycja” jest adresem, pod którym dzisiaj należałoby szukać uniwersalnych wartości, które pozwolą nam przetrwać „czas niepokoju”? Sam nie wiem – czasami mam wrażenie, że wiele tych „wartości” ociera się o ksenofobię, operuje stereotypem, budowane jest na opozycji My – Oni. Z drugiej strony jednak w tradycji właśnie zapisane są starsze, uniwersalne i – co równie ważne – pozawerbalne sposoby komunikacji poprzez głos, ruch, fizyczność wykraczające poza pojęcia plemienia, narodu, religii. Tego spróbujemy poszukać odwołując się do głosu, śpiewu, czasami tekstu, ruchu, tańca. 

Jacek Hałas

 

Marek Kościółek. Pytanie o siebie w świecie.

Teatr poza jego całą strukturą pozostaje ciągłym pytaniem o siebie w świecie. Dlatego nasze spotkanie, to próba zetknięcia się z własną przestrzenią. I nie chodzi o li tylko głębie, bo do niej dokopujemy się całe życie, ale o impresję tu i teraz. Spróbujmy spotkać się i podzielić tym, co wydaje nam się ważne w relacji i budowaniu wspólnych płaszczyzn porozumienia. Bo przecież teatr poza własną samotnością przede wszystkim pozwala na komunikowanie się, analizę i przetwarzanie tego, co bywa trudne dla nas samych. Czas zatrzymania i przynależności do pewnej rodziny zwanej górnolotnie teatrem, to nasze spotkanie. A z niego spróbujemy wyciągnąć siebie i podzielić się przed sobą tym wszystkim. Nie bać się wyrażać, to przecież takie proste, a jednak wymaga odwagi w naszej pracy z ludźmi. I nie o ocenę tutaj chodzi, bo te oceny wystawiamy i stawiamy niemal codziennie, ale o zwykłość, o ile jeszcze potrafimy jej się przyglądać. Nie nastawiajcie się, nie myślcie za dużo tym spotkaniu, po prostu poddajmy się zwykłości chwili, bo to jest najważniejsze.

Marek Kościółek