Jest sobie miejsce

Warsztaty, 23 - 25 lipca, Szczecin

 

 

 

 

 

 

 

WIŚNI NIE MOŻNA POMINĄĆ. Praca z miejscem; prywatne/publiczne – warsztaty, prowadzenie: Weronika Fibich

 

 

 W porównaniu z innymi owocami wiśnia ma szczególną zdolność przyciągania wzroku. Prowokuje. (...) Mimo małych rozmiarów potrafi zdominować otaczającą przestrzeń. Można zlekceważyć śliwkę, ale trudno pozwolić sobie na pominięcie wiśni – czytamy za Jolantą Brach-Czainą. Każde miejsce − gdyby je rozrysować albo zbudować przestrzenny model − jest swoistą siatką nitek, strukturą komunikatów generowanych na różnych poziomach. Każde miejsce odzwierciedla przestrzenny wyraz czasu. Aby je zrozumieć, trzeba się w nie wsłuchać. Rozczytać szczeliny istnienia. Odnaleźć drobiny bytu. Trzeba zamilknąć, żeby samemu coś usłyszeć. Wyodrębnić fragmenty.

 

 

 

CHODZIĆ, PATRZEĆ, ROZMAWIAĆ. Spacer badawczy w edukacji kulturowej – prowadzenie: Maciej Kowalewski

 

 

 Słowo spacer kojarzy się z niespieszną obserwacją, często bez wyznaczonej trasy. Chodzenie wymaga uważności. Nawet jeśli poruszamy się po znanych i utartych szlakach, potrzebne jest nasze wyczulenie na subtelne sygnały, jakie dają nam przestrzeń i znajdujący się w niej ludzie.

 

 

 

Spacer badawczy jest techniką badań stosowaną w naukach społecznych i projektach pracy ze społecznością lokalną. Zadaniem tej metody, jest obserwowanie zjawisk społecznych i zbieranie opinii użytkowników określonej przestrzeni. Spacer, jako szczególna sytuacja społeczna, umożliwia pozyskanie zróżnicowanych danych (wypowiedzi, danych wizualnych) połączonych z konkretnymi miejscami. Spacer badawczy można prowadzić samemu, ale najlepiej sprawdza się w grupie. Uczestnicy - inaczej niż w przypadku wywiadów indywidualnych czy grupowych - mają większą swobodę w prowadzeniu narracji i tworzeniu wypowiedzi, podczas których mogą wskazywać miejsca, a nie tylko o nich opowiadać. Co ważne, spacer badawczy nie tylko dostarcza informacji o miejscach, ale może stać się okazją do wspólnej aktywności. Przesłanie Diogenesa o tym, że niektóre problemy rozwiązuje się chodząc ("SolviturAmbulando") doskonale oddaje ducha spaceru badawczego.

 

 

 

 

 

MIEJSCA BEZ HISTORII. NAPRAWDĘ? Odkrywanie przeszłości w miejscach nieoczywistych – prowadzenie: Eryk Krasucki

 

 Historia to nie tylko ważne daty i znaczące postacie, które swym działaniem odmieniały bieg dziejów. Przeszłość można odrywać również w miejscach nieoczywistych, które wydają nam się znamion historycznych pozbawione. Uważniejszy wgląd, drobna inspiracja, ale też pomysłowość poszukującego, mogą odsłonić światy zapomniane lub tylko zatarte. Z pomocą w tej eksploracyjnej przygodzie przychodzą dokumenty, przedmioty, ludzie. Nawet jeśli nie dadzą nam pełnej opowieści, to przynoszą okruchy. Ale kto powiedział, że to wszystko ma tworzyć zamkniętą całość?

 

 

 

 

 

Chętnych zapraszamy serdecznie do Szczecina w dniach 23-25 lipca.

 

  

 

 

 

 

 

Wszelkich informacji dotyczących zapisów udziela Józef Szkandera - koordynator programu pod adresem: programekdus@gmail.com

 

Tel. 530 788 078 

Formularz zgłoszeniowy

Download
zgłoszenie udziału.docx
Microsoft Word Document 546.7 KB