Pobądźmy ze sobą i razem

Zapraszamy na kolejne trzydniowe warsztaty. Organizujemy je w szczecinskim INKUbatorze Kultury, od 24 do 26 sierpnia.
Zaczniemy w piątek o 16:00, skończymy ok. 15:00 w niedzielę.
Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Pojawa i Barbara Wilińska.
Więcej informacji i zapisy: Józef Szkandera, 530 788 078, programekdus@gmail.com

 
Być.
Albo nie być.

Być - obecnym w każdej chwili, tu-i-teraz, czując ziemię pod stopami i promienie Słońca na skórze.
Nie być, czyli działać. Realizować zadania, wykonywać obowiązki, sprzątać, gotować, prowadzić samochód, przeglądać Insta. Gdzie wtedy jest twój umysł? Czy dostrzega piękno tej właśnie chwili? Czy pozwala Tobie poczuć równowagę i spokój, daje oparcie i miejsce na czucie i doświadczanie życia?
Rzadko.
Bo nawet jeśli leżymy, a nasza fizyczna aktywność ograniczona jest do minimum, umysł najczęściej pracuje na najwyższych obrotach, nieustannie produkując myśli o tym, co już się wydarzyło lub o tym, co dopiero może się wydarzyć. Cały czas nasza uwaga jest ściągana albo w przeszłość, albo w przyszłość. Myślimy o rzeczach, które już się wydarzyły: wspominamy miłe chwile, przeżuwamy, prześladujemy siebie przykrymi doświadczeniami. Myślimy o tym, co dopiero może nadejść, snujemy fantazje, wyobrażenia, myślimy o zamiarach, planujemy; wyświetlamy w głowie filmy wypełnione niepokojem lub grozą. Radio "Myślotok" gra bez przerwy!
I w taki sposób może nam umknąć całe życie.
Na szczęście można żyć inaczej. Można zamienić tryb działania, także tego w naszej głowie, na TRYB BYCIA. Przeżywać w pełni dane nam chwile, a w ciszy umysłu odnaleźć spokój i piękno. Doświadczyć cudu uważności.

Zapraszam do udziału w warsztatach. Będziemy razem uczyć się uważnego bycia, odciągania umysłu od wiecznych wędrówek w czasie i szukania spokoju oraz radości w świecie pełnym zgiełku. Ćwiczenia można wykorzystywać w pracy z młodzieżą, a o korzyściach takiego treningu możecie poczytać o tu: https://www.supermamy.pl/wych…/mindfulness-dla-dzieci,9316,1.


Do zobaczenia!
Kasia Pojawa


Zapraszam do odkrywania własnego, twórczego potencjału i do bycia uważnym.
 
Proponuję dwa różne działania, które niosą wspólną jakość - śpiewanie i kaligrafowanie.
Muzykowanie i pisanie pozornie bardzo się różnią, ale w istocie, będąc procesami twórczymi, wymagają koncentracji skierowanej do wewnątrz i na zewnątrz, bycia właśnie teraz i właśnie tutaj, w chwili obecnej, z samym sobą  i/lub z innymi osobami.
Nie bez powodu wielu mistrzów tych sztuk wiąże kaligrafię i śpiew z medytacją, kontemplacją, z "cudem uważności" (Thich Nhat Hanh).
Podczas warsztatów głosowych  będziemy bardziej przyglądać się naszemu oddychaniu, wydobywać głośne dźwięki, eksperymentować, bawić się i improwizować, niż śpiewać konkretne pieśni.
Warsztaty kaligrafii wypełni przygotowanie narzędzia do pisania z patyka oraz eksperymenty i zabawy z szeroko ściętymi stalówkami, a zasady kaligrafii łacińskiej poznamy na przykładzie średniowiecznego pisma uncjalnego.
Podczas obu warsztatów zwrócimy uwagę na szczególny sposób oddychania, oddamy się swobodnej ekspresji, zaobserwujemy różne stany emocjonalne. Spróbujemy zapomnieć pomysły na to, jak "trzeba".


Zanurzymy się,  niepostrzeżenie, w chwili obecnej.
Basia Wilińska