Grupa przynosi ze sobą energię jej członków, której kumulacja i odpowiednie wykorzystanie tu i teraz pozwala na uzyskanie efektu synergii. Daje on możliwość osiągania rezultatów często dalece przekraczających prostą sumę zasobów i potencjałów, które przynoszą członkowie grupy. Dzieje się tak zarówno w zespołach projektowych, grupach edukacyjnych, jak i grupach gromadzących się wokół twórczości, zabawy, świętowania czy integracji społecznej. Aby moderator/edukator uzyskał efekt synergii i odpowiednio go wykorzystał, potrzebuje rozlicznych kompetencji. Wiążą się one z wiedzą o procesach grupowych czy istocie ról społecznych, z umiejętnościami związanymi z prowadzeniem tych procesów, a przede wszystkim z przekonaniami i światem wartości, który w centrum stawia człowieka, szacunek dla dynamiki pracy grupy, empatię itd.
Sukcesy na tym polu są składową wielu czynników i część ludzi osiąga je jako efekt wychowania w szacunku dla innych, osobistej charyzmy i cech charakteru, które czynią z niego naturalnego przewodnika innych. To talent bezcenny. Można wszakże część ze wspomnianych kompetencji w sobie wykształcić w drodze edukacji i praktykowania poznanych wzorców.
Zapraszam na dzień refleksji nad tym, co może nas wzmocnić jako animatorów, liderów czy edukatorów w pracy z grupami. Mam nadzieję, że będzie to wstęp do długiego i nieustannego procesu szlifowania mistrzostwa przez tych, którzy zdecydują się wziąć udział w tej krótkiej edukacyjnej przygodzie.
Zapraszam i do zobaczenia.
Jacek Gralczyk
http://vigarat.gralczyk.net/   


Więcej informacji i zapisy: Józef Szkandera, tel. 530 788 078, e-mail: programekdus[at]gmail.com