Uwolnij tkaniny - radość z szycia

Podsumowanie inicjatywy „Uwolnij tkaniny – radość z szycia”

Realizatorzy: J. Girtler i B. Tuziak

Miejsce realizacji: Kalisz Pomorski

 

Uczennice gimnazjum, które utworzyły koło zainteresowań Igiełka we wrześniu i październiku 2016 r. uczestniczyły w zajęciach i warsztatach krawieckich organizowanych  w ramach inicjatywy „Uwolnij tkaniny – radość z szycia” Projektu EKDUS (EDUKACJA KULTUROWA DLA UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH) dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018. Jej realizatorkami były animatorki: Joanna Girtler z Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim i  Barbara Tuziak z Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim. Przedsięwzięcie to połączyło działania obu w/w instytucji. W ramach realizowanych działań nasze początkujące krawcowe z zaangażowaniem brały udział, w każdą środę w zajęciach krawieckich prowadzonych w Gimnazjum  oraz w weekendowych spotkaniach i warsztatach z pasjonatami krawiectwa w Ośrodku Kultury. Podczas zajęć uczyły się obsługi maszyny do szycia oraz podstawowych technik i sposobów szycia. Na jedne z nich przybyła wykwalifikowana krawcowa, która uczyła dziewczyny  jak prawidłowo dobierać, kroić i zszywać tkaniny. Wykorzystując udzielone rady i praktyczne wskazówki uczestniczki samodzielnie uszyły, kolorowe poduszeczki do szpilek, poszewki na poduszki  i worki (plecaczki). Wykazały się przy tym niezwykłą bystrością i zręcznością w tej dziedzinie, co mile zaskoczyło prowadzących zajęcia. Zaczęły tworzyć z pasją artystyczne przedmioty codziennego użytku, rozwijając indywidualne predyspozycje, pracując w życzliwej i pełnej akceptacji grupie.

Na środowych zajęciach, prowadzonych przez animatorki  uczestniczki również pogłębiały i rozwijały swoje umiejętności zdobyte na dodatkowych warsztatach. 

W Ośrodku Kultury odbyły się cztery spotkania, na których warsztaty prowadziły pasjonatki krawiectwa. Pierwsze to „nauka szycia patchworków”, na których prowadząca Joanna Girtler pokazała techniki ich tworzenia oraz omówiła materiały i sposób dobierania tkanin. Uczestniczki zaskoczone były efektem i różnorodnością kompozycji powstałych po odpowiednim zszyciu niewielkich kawałków tkanin, które wykorzystały do uszycia patchworkowych poszewek na poduszki. Na kolejne spotkania przybyła cała grupa w komplecie. Podczas nich dwudniowe warsztaty poprowadziła Małgorzata Piłaszewicz, która jest pasjonatką szycia, a także artystą plastykiem. Pierwszego dnia uczyła szyć, a tak naprawdę tworzyć filcowe torby. Uświadomiła wszystkim, że bardzo ważne jest zaprojektowanie własnej torby, tak aby była nietypowa i przyciągająca uwagę swoim wyglądem oraz ciekawymi aplikacjami. I właśnie takie torby powstały na tych zajęciach. 

Początek następnych zajęć poświęcili na dokończenie toreb, gdyż tworzenie ich okazało się bardzo pracochłonne, a następnie odbyły się warsztaty szycia „zabawek szmacianek”. Były one doskonałą okazją na zabawę zarówno wzorami, kolorami jak i różnorodnością tkanin. Podczas warsztatów powstały ciekawe i niezwykle kolorowe maskotki. U uczestników można było zauważyć duży zapał i zaangażowanie podczas pracy– widać było, że im się to podoba. Nawet prowadząca warsztaty stwierdziła przychodząc drugiego dnia na zajęcia, że nie spodziewała się po wejściu takiego widoku - „wszyscy siedzieli przy maszynach przygotowani do pracy, a niektórzy nawet rozpoczęli już przed czasem dokańczanie swoich filcowych toreb”. Cykl spotkań z pasjonatami zakończyły warsztaty „paper piecing”, podczas których tworzenia aplikacji  techniką polegającą na szyciu po papierze z nadrukowanym wzorem uczyła Barbara Tuziak. Do tej pory technika ta nie była w ogóle znana żadnej z uczestniczek. Zdziwione były sposobem wykorzystania do szycia kartek papieru oraz łatwością i dokładnością tworzenia w taki sposób aplikacji. Po instrukcjach przekazanych przez prowadzącą nie stanowiło dla nich problemu uszycie wiatraczków, gwiazd, czy domków. Po uczestnictwie w warsztatach młodzież sama zdecydowała, że najbardziej podoba im się wykorzystanie w szyciu technik patchworku i paper piecing, wspólnie postanowili wykonać „crazy patchwork”. Po spontanicznym zszyciu przez dziewczyny nierównej wielkości kawałków tkanin otrzymały niesymetryczne, kolorowe bloki, które następnie utworzyły całą „szaloną” kompozycję, która była ich pracą zespołową. Zdobyte podczas zajęć i warsztatów umiejętności z pewnością przydadzą im się w życiu codziennym, ale także  dają im ogromne możliwości tworzenia i rozwijania swojej kreatywności.

Zdobyte umiejętności przekazały młodszym kolegom i koleżankom podczas prowadzonych przez siebie zajęć krawieckich z 2 grupami z pracowni rękodzielniczej przy Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim.     

Na zakończenie projektu prace wykonane przez uczestników zostały zaprezentowane na wystawie w Galerii „ZA FILARAMI” w Ośrodku Kultury, której wernisaż odbył się 3 listopada 2016 r. podczas wspólnego Finału dwóch inicjatyw projektu EKDUS realizowanych w Kaliszu Pomorskim. Różnorodność prezentowanych prac pokazała, że inicjatywa wymagała od uczestników dużo kreatywności, gdyż w efekcie powstało mnóstwo ciekawych i kolorowych prac m.in. filcowe torby, maskotki szmacianki i patchworkowe poduszki. 

Inicjatywa „Uwolnij tkaniny – radość z szycia” dobiegła końca, ale przygoda z szyciem trwa nadal, gdyż członkowie grupy Igiełka spotykają się na zajęciach krawieckich w Ośrodku Kultury i zapraszają do udziału następne osoby. 

Realizatorzy inicjatywy dziękują zakładom krawieckim: Babette-Style Anety Chwiłkowskiej i  Exactly Marioli Korytkowskiej za udzielone wsparcie. 

 

 

Joanna Girtler