Darłowska szanta

Sprawozdanie z realizacji inicjatywy:

 

W okresie od 01.09.2016  do 10.11.2016r. w Darłowie realizowana była inicjatywa pn. „Darłowska Szanta”. Inicjatywa łączyła doświadczenie przedstawicieli sektora edukacji – nauczycieli Zespołu Szkół Morskich oraz pracownika Darłowskiego Ośrodka Kultury.  

Projekt EKDUS w ramach którego odbywały się nasze spotkania, dał młodzieży możliwość rozwinięcia skrzydeł  i wykazania się zdolnościami tworzenia piosenki, o których sami nie mieli pojęcia.  Spotkania, to nie tylko trudna praca nad tekstem, ale to również poznawanie historii, tematów, trendów i zjawisk kulturowych powiązanych z różnymi stylami muzycznymi. Aby podjąć próbę wspólnego napisania szanty młodzież musiała wykazać się dużą kreatywnością oraz umiejętnością współpracy w zespole. Tekst, który powstawał na spotkaniach to był jedynie początek trudnego wyzwania jakie postawione zostało przed młodzieżą. Kolejnym etapem projektu była wizyta w studio nagraniowym MIKROFONIKA w Koszalinie, gdzie  odbyły się warsztaty poświęcone obsłudze mikrofonu, emisji głosu oraz zachowaniu na scenie. Popołudniowe godziny, które młodzi ludzie spędzili na nagrywaniu szanty pokazały im jak żmudna i trudna jest praca artysty i udowodniły, że efekt finalny jakim jest piosenka wraz wideoklipem wymaga bardzo dużego zaangażowania. 

Następnie młodzież biorąca udział w warsztatach nagrała teledysk do szanty. Teledysk  nagrany został w Darłowskim Centrum Wolontariatu oraz ma Rynku miejskim w Darłowie i zaprezentowany  podczas uroczystej inauguracji, na którą przybyli zaproszeni goście tj. dyrektorzy Zespołu Szkół Morskich, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury, kierownik oraz wychowawcy internatu, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy Darłowa, koledzy i koleżanki.  Miejscem realizacji był Zespół Szkół Morskich oraz Darłowskie Centrum Wolontariatu a udział w projekcie zadeklarowało 12 uczniów, 2 nauczycieli Zespołu Szkół Morskich 1 przedstawiciel sektora kultury oraz prowadzący zajęcia warsztatowe. Dodatkowo w projekt zaangażowali się wolontariusze.

Justyna Tepurska