Dagmara Żabska - Biały Zdrój - 25 - 27 lipca 2016

Dwanaście osób spotkało się 25, 26 i 27 lipca br. na warsztatach w Białym Zdroju. Tym razem przez trzy dni tworzyliśmy etiudy w technice teatru cieni.

 

Teatr cieni znany jest od XI w. Niezwykle popularny w krajach azjatyckich, a zwłaszcza w Chinach. W Polsce cenioną jego popularyzatorką jest Dagmara Żabska, którą mieliśmy przyjemność poznać i pod jej okiem tworzyć.

 

 

Trzydniowe warsztaty przebiegały twórczo, a to za sprawą nie tylko Dagmary, ale również dwójki dzieci, które wzięły w nich aktywny udział. Czwartoklasista Bartek i pierwszoklasistka Weronika opowiedzieli swoje historie, które dwie grupy przedstawiły trzeciego dnia na pokazie etiud. Inspiracją trzeciej grupy stała się muzyka. Dzieciaki zachwycone nową dla nich techniką wspólnie z dorosłymi animowały postacie, które wcześniej wykonały i same grały jako żywe lalki. To kreatywna zabawa, przy której papier lampka i nożyczki pozwalają wydobyć historię drzemiącą gdzieś w środku każdego dziecka. Mała latarka w ich oczach okazała się cudem techniki. Spektakularne wrażenie, jakie zrobiła na dziecku zapadło głęboko w pamięci. Dorośli wspierali działania dzieci, współtworzyli sceny. Dziecko stało się podmiotem, reżyserem sztuki. Weronika i Bartek czuli się odpowiedzialni za całość, choć to była dla nich zabawa i niesamowita frajda.

 

Spotkanie z Dagmarą umożliwiło rozeznanie w możliwościach technik cieniowych, animacji światłem i lalkami, montażu scen. Ponadto dopełnieniem całości była muzyka, która stała się nośnikiem pozytywnych odczuć i uatrakcyjniła obraz. Zaskakujące jest również i to, że za pomocą symboliki postaci udało się również wydobyć zaplanowane emocje.

 

Trzy etiudy powstające w czteroosobowym składzie uwieńczono gromkimi brawami.

 

Na zakończenie warsztatów Dagmara Żabska opowiedziała o sobie i swojej pasji – teatrze cieni. Zachęcam do wysłuchania.

 

Joanna Turczyn

zdjęcia: Tomasz Bukowski