Adam Pioch - Szczecin - 30 września - 1 października 2016

Wystąpienia publiczne z Adamem Piochem „Opowiedz mi o tym...”

 

Warsztaty prowadzone przez pana Adama Piocha (30.09.-01.10.2016) uświadomiły EKDUSowskim uczestnikom, że każdy człowiek bez względu na wiek, wykształcenie, wykonywany zawód wygłasza przemówienia publiczne. Mówienie choćby do jednej osoby to już występ. Oczywiście, na co dzień nie podchodzimy do tego w ten sposób. I całe szczęście, bo zapewne u wielu nastąpiłaby blokada komunikacyjna.

Niektórzy uczestnicy warsztatów wykazali się naturalnym darem wymyślania historii i z mniejszą lub większą tremą ją opowiadali. Do takiego wystąpienia -jak do wszystkiego- należy się dobrze przygotować. Zwłaszcza, jeśli chcemy być słuchani z zainteresowaniem.

Wiem, że odbywając codziennie od wielu lat po kilka wystąpień przed uczniami mam niezły trening. Te sytuacje oswoiłam już dawno. Zebrania z rodzicami - w zasadzie też wychodzą mi nie najgorzej. Prowadzenie imprez szkolnych i środowiskowych, w szkole i w terenie nie jest mi obce. Po co więc zgłosiłam się na te zajęcia?

Uważam, że w naszym wymagającym świecie coraz częściej sam talent nie wystarcza. „Ćwiczenie czyni mistrza”, ale wiedzą podparte. Toteż jeśli tylko mogę, lubię się uczyć od lepszych. Warsztat zaprezentowany przez pana Adama wykorzystam też w pracy z uczniami. Wiem, że swoboda mówienia, umiejętność wyrażania myśli, uczuć, siebie sprzyja nawiązywaniu dobrych relacji międzyludzkich. I oto właśnie zabiegam w pracy z dziećmi. Chcę, by moi uczniowie posiedli umiejętność właściwego komunikowania się z ludźmi, by otworzyli się na wiedzę, bogacili swoje słownictwo. Jest to możliwe wtedy, gdy dostrzegą sens poznawania i rozwijania samych siebie. Wszakże każdy człowiek to oddzielna historia, którą warto opowiedzieć...

Jestem bardzo ciekawa, co będzie się działo na kolejnych zajęciach z panem Adamem Piochem :)   

                                                                                                          Jolanta Kortiak-Gulbinowicz